Druk Cyfrowy i Atramentowy
Druk Cyfrowy
Druk Cyfrowy – to jedna z popularniejszych technik druku, jakie znaleźć możemy w drukarniach stacjonarnych i internetowych. Mówiąc w skrócie, jest to metoda druku wykonywana przy pomocy elektrofotograficznej maszyny drukarskiej. Tego typu urządzenie tworzy wydruk na podstawie danych przesłanych bezpośrednio z komputera. Charakteryzuje się następującymi cechami:
materiały przeznaczone do druku są dostarczane do urządzenia drukującego w postaci danych komputerowych,
komputerowy zapis cyfrowy pozwala na druk bezpośredni lub poprzez nośnik pośredni.
Najpopularniejsze metody druku cyfrowego:
druk lateksowy,
druk solwentowy,
druk elektrofotograficzny,
monografia,
druk pigmentowy,
magnetografia,
druk barwnikowy,
druk UV,
elkografia,
druk mildsolwentowy,
druk inkjet,
druk ekosolwentowy,
termografia.
Zalety:
O zaletach druku cyfrowego moglibyśmy mówić długimi godzinami, dlatego nic dziwnego, że tak wielu użytkowników korzysta z tego typu usług. Zdecydowanie największym plusem jest fakt, że wydruki można przygotowywać w naprawdę szybkim tempie. Charakteryzują się one naprawdę wysoką jakością - są nasycone, intensywne, bogate w szczegóły i idealnie odwzorowane względem ich wersji elektronicznej. Jest możliwe uzyskanie nawet kilkuset stron w ciągu zaledwie jednej minuty pracy urządzenia! Jest to z pewnością metoda bardziej ekonomiczna, gdyż w przypadku, gdy pierwszy wydruk nam się nie uda, bardzo łatwo to naprawić, a w przypadku druku offsetowego tak to niestety nie działa. Druk cyfrowy jest prosty i szybki.
Wady:
Największą wadą tej techniki drukowania jest z pewnością fakt, że nie należy ona do najtańszych. W przypadku mniejszych nakładów ta różnica nie jest bardzo drastyczna, jednak zdecydowanie bardziej opłacalne jest (jeśli mamy duże nakłady) skorzystanie z druku offsetowego. Wspominaliśmy wcześniej, że nie ma dużej różnicy w jakości w druku między offsetem, a drukiem cyfrowym. Dużej różnicy nie ma, jednak druk cyfrowy ma nieco mniejszą rozdzielczość.
Druk Atramentowy
Druk atramentowy -to rozbudowana technika druku
, która do zadrukowywania materiałów wykorzystuje tusz rozpuszczalnikowy lub pigmentowy. Tusz rozpuszczalnikowy to jednorodna ciecz z barwnikami, która pozwala na uzyskiwanie bardzo dużych rozdzielczości w wydrukach.
Wyróżnia się dwie podstawowe metody druku techniką atramentową:
metodę piezoelektryczną,
termiczną.
Najpowszechniejszą i najbardziej zaawansowaną metodą druku atramentowego, z której korzysta nasza drukarnia, jest metoda piezoelektryczna.
Zalety:
cena - urządzenia atramentowe wciąż cieszą się ogromną popularnością zwłaszcza z uwagi na niską cenę. Producenci wciąż prześcigają się w oferowaniu coraz bardziej atrakcyjnych propozycji cenowych. W ten sposób obecnie na rynku dostępne są urządzenia, które można kupić za mniej niż 300, a czasem nawet mniej niż 200 złotych. Kwota ta wydaje się być niewiarygodnie niska. Przekłada się to jednak na dość wysoki koszt materiałów eksploatacyjnych, o czym przeczytasz w kolejnej części artykułu,
gotowość do pracy - urządzenia atramentowe z uwagi na wykorzystywaną technologię są gotowe do pracy niemal natychmiast po uruchomieniu. Proces nagrzewania się jest maksymalnie zoptymalizowany i skrócony, a co za tym idzie można szybciej rozpocząć drukowanie.
Wady:
koszt materiałów eksploatacyjnych - nierzadko zdarza się, że choć zakup urządzenia wiąże się z niewielkim kosztem, tak zakup materiałów eksploatacyjnych na dalszym etapie wiąże się już z kosztem, który porównywalny jest do zakupu nowej drukarki. Atrakcyjna cena samego urządzenia nie idzie niestety w parze z kosztami związanymi z zakupem tuszy.
wydajność materiałów eksploatacyjnych - warto podkreślić, że tusze mimo swojej ceny wystarczają na dość niewielką ilość stron, zwykle jest to wartość wahająca się od około kilkuset do tysiąca stron. Biorąc pod uwagę, iż drukarka biurowa zwykle jest wysoce eksploatowana przez pracowników, kwestia wymiany tuszy w niewielkich odstępach czasu, może być zwyczajnie uciążliwa.
prędkość druku - o ile drukarki atramentowe znacznie szybciej są gotowe do pracy, o tyle kopiarki i drukarki laserowe znacznie szybciej oddają gotowe kopie. Druk z wykorzystaniem atramentu wiąże się więc z dłuższym oczekiwaniem na wydruk, zwłaszcza w kolorze.
jakość wydruku - wydruki atramentowe mają dobrą jakość, ale po pewnym czasie stają się one wyblakłe. Atramentowe kopie nie są też odporne na kontakt z wodą, automatycznie zaczynają się bowiem rozmywać.
zasychające tusze i głowice - jest to problem, który występuje wyłącznie w przypadku tego rodzaju urządzeń. Inne rozwiązania wolne są bowiem od takiego zjawiska. Brak regularnego korzystania z drukarki atramentowej może objawić się zaschniętymi tuszami. W konsekwencji należy wymienić materiały eksploatacyjne na nowe, a czasem nawet całe urządzenie.