Lakierowanie -proces, który polega na nakładaniu na całą powierzchnię lub jej część ciekłej substancji o ściśle określonej lepkości. Składa się ona z olejów schnących oraz naturalnych i syntetycznych żywic. Lakier w swoim składzie nie posiada barwników i wypełniaczy. 

 

Dzięki użyciu lakieru, można uzyskać efekty:  

Lakier tworzy bezbarwną powierzchnię, co ma wpływ na finalny odbiór barwy, czyli ożywienia i wydobycia nasycenia oraz jaskrawości. Zabezpieczenie powierzchni zadrukowanej, tak aby farba nie ścierała się. 

 

Lakier zabezpiecza druk przed czynnikami z zewnątrz. Przykładowo ochlapanie wodą lub olejem nie jest już problemem dla zadrukowanego arkusza. Ponadto zwiększa się wytrzymałość papieru na liczne zagięcia lub otarcia. 

 

Lakierowanie wybiórcze - występuje często pod nazwą lakierowanie selektywne lub lakierowanie punktowe. Jest to technika polegająca na wykorzystaniu specjalnego lakieru UV stosowanego punktowo na drukowanym arkuszu papieru 

 

Proces ten polega na pokryciu lakierem podłoża, na którym został umieszczony zamówiony przez Klienta wydruk. Do lakierowania wykorzystuje się specjalne preparaty, które utrwalane są promieniami UV. Gwarantuje to stuprocentowe zabezpieczenie druku przed uszkodzeniem. 

 

Lakierowanie UV - podnosi estetyczne walory wydruku. Chroni je również przed czynnikami mechanicznymi. Uszlachetnienia tego typu najczęściej znajdują zastosowanie w takich materiałach jak: 

 

W poligrafii znajdują zastosowanie lakiery:  

Lakiery te aplikowane są na powierzchni druku. Czasem lakier primer stosuje się jako podkład pod lakierowanie lakierem UV. Jako lakierów podkładowych używa się lakierów dyspersyjnych. 

 

Lakiery do drewna, pod względem składu (spoiwa i rozcieńczalnika), można podzielić na wodorozcieńczalne oraz rozpuszczalnikowe. Wśród wodnych lakierów do drewna wyróżnia się: akrylowe lakiery do drewna, poliuretanowe lakiery do drewna oraz poliuretanowo-akrylowe lakiery do drewna.