Maszyny 

Falcerki- służy do załamywania papieru w różnych formatach. Falcerki robią tę czynność z bardzo dużą prędkością, co sprawia, że można tworzyć duże ilości materiałów w krótkim czasie. Na rynku możemy znaleźć między innymi kieszeniowe, kieszeniowo-nożowe i farmaceutyczne. Dla przykładu, falcerki farmaceutyczne dedykowane są do falcowania papieru o bardzo niskiej gramaturze i tworzenia ulotek składających się z dużej ilości stron w małym formacie końcowym. 

Laminatory - to urządzenia, które służą do zabezpieczenia papieru przed zabrudzeniami i zewnętrznymi czynnikami, które mogą go zniszczyć. Ponadto odpowiednie laminowanie papieru sprawia, że przetrwa on o wiele dłużej. Jeżeli zależy nam na tym, żeby nasz dyplom czy inny dokument, który chcemy powiesić na ścianie, przetrwał w bardzo dobrym stanie, to warto go zalaminować. 

Oklejarki - za pomocą oklejarki klei się książkę lub inne wydawnictwo poprzez nałożenie grubej warstwy gorącego kleju. Dzięki temu urządzeniu nasze książki wytrzymują dziesiątki/setki lat. Na rynku są maszyny, które sprawdzają się lepiej w klejeniu książek z miękką bądź twardą oprawą. Najnowsze oklejarki są już obsługiwane za pomocą intuicyjnego, dotykowego sterowania. Najczęstszymi klejami stosowanymi są: EVA (Hotmelt), poliuretanowy oraz dyspersyjny. 

Krajarki - zdarzają się sytuacje, w których musimy przeciąć papier na części, żeby potem był użyteczny. Za pomocą zawartych w nich nożach możemy ciąć materiały na takie kawałki, jakie będą nam potrzebne do dalszego użytkowania. 

Niciarki - służą do zszywania książek, również tych o dużych rozmiarach, albo tych, które są dla nas bardzo cenne. Stosowane są przede wszystkim w przypadku ekskluzywnych wydawnictw. 

Liczarki - są wykorzystywane w dużych drukarniach i służą do liczenia arkuszy papieru. Za ich pomocą szybko możemy otrzymać bieżące stany i pozwalają na eliminację błędów w liczeniu, tym samym oszczędzając czas i pieniądze.

Nitownice – służą do zakładania nitów na różne materiały, nie tylko papierów czy kartonów, ale również tekstyliów, skór etc. Najprostsze są nitownice ręczne, gdzie nakładamy ręcznie nit, a następnie ‘wciskamy’ nit w dany materiał. Bardziej zaawansowane są nitownice półautomatyczne i automatyczne, często już z zamontowanym podajnikiem nitów. Cały proces odbywa się dzięki temu szybciej i sprawniej. Nitownice pozwalają także na montaż oczek i narożników introligatorskich.

Krojenie

Krojenie – polega na podzieleniu materiału na części w taki sposób, iż po procesie nie występuje ubytek w postaci odpadu, tzn. poszczególne części da się do siebie przyłożyć i będę one tworzyć całość. Proces krojenia przeprowadza się na krajarkach: jedno- i trójnożowych. Krojenie ma kilka odmian, m.in.:

przekrawanie – to krojenie materiału na dwie części wzdłuż linii prostej,

wykrawanie – charakteryzuje się krojeniem materiału wzdłuż linii krzywych,

perforowanie – polega na wykonaniu dziurkowania wzdłuż linii,

bobinowanie – jest rodzajem krojenia, w którym wstęgę z dużego zwoju, kroi się na mniejsze zwoje,

Cięcie

Cięcie – w odróżnieniu od krojenia, charakteryzuje się odpadem, występującym po procesie, jak strzępy i pyły. Wykonywane jest poprzez frezy bądź piły. Ma tylko dwa warianty, mianowicie:

rozcinanie – polega na oddzieleniu wkładów opraw, wykonywanych najpierw wspólnie w liniach potokowych,

przycinanie – jest stosowane przy obróbce grzbietu w oprawie klejonej,