Szycie nićmi - to klasyk pośród rozwiązań introligatorskich, który daje wiele korzyści. Dzięki stałemu połączeniu stron wyprodukowane w ten sposób produkty poligraficzne są bardzo trwałe i długowieczne. Ta wysokogatunkowa technologia pozwala także na otwarcie na płasko wydrukowanych produktów. W przypadku artykułów łączonych za pomocą kleju może się zdarzyć, że po całkowitym otwarciu publikacji klej zostanie uszkodzony, a pojedyncze strony mogą się oderwać. Szycie nićmi jest dlatego chętnie stosowane w przypadku eleganckich książek w twardej oprawie, np. albumów ze zdjęciami, książek kucharskich czy też publikacji naukowych. Także beletrystyka, powieści, literatura dla dzieci i młodzieży, leksykony oraz komiksy często przybierają postać książek szytych nićmi z twardą obwolutą. Szycie nićmi gwarantuje także, że nawet podczas intensywnego korzystania z książki wszystkie strony pozostaną na swoim miejscu. 

Produkty szyte nićmi wyglądają ponadto elegancko i wartościowo. Właśnie ta cecha optyczna ma znaczenie w przypadku magazynów i katalogów, które powinny mieć wysokogatunkowy wygląd. Także wiele notesów jest zszywanych nićmi i oprawianych w twardą okładkę, przez co wyglądają elegancko i są bardziej trwałe. Szycie nićmi to zawsze dobry wybór wtedy, gdy dzieło ma wywoływać specjalne wrażenie oraz gdy ważne są trwałość i wytrzymałość. 

Jak zszyć książki zszywaczem? 

Aby skutecznie spiąć ze sobą wszystkie kartki w zeszycie, należy się dokładnie zapoznać z parametrami technicznymi zszywacza, ponieważ tam znajdziemy najważniejszą dla nas informację, a mianowicie ilość kartek, którą za jednym razem jest w stanie scalić z sobą konkretny model zszywacza.  

Klejenie grzbietu książki 

Grzbiet zszytej książki pokrywamy klejem i czekamy aż przeschnie. Dopiero wtedy możemy przyciąć trzy pozostałe krawędzie książki na gilotynie. Na grzbiet książki przyklejamy merle, czyli poprzeczne paski gazy, które usztywniają całą konstrukcję oraz papier krepowy. Następnie młotkiem modelujemy grzbiet na półokrągło.