Złamywanie - polega na zgięciu arkusza lub wstęgi pod kątem 180 stopni i złamaniu tego arkusza lub wstęgi z wytworzeniem trwałego odkształceniu. W wyniku tej operacji uzyskuje się odpowiednie zmniejszenie formatu arkuszy lub szerokości wstęgi. Proces złamywania może być wykonany ręcznie lub maszynowo. Złamywanie arkuszy wykonuje się w złamywarkach nożowych i kasetowych, wstęgi - w lejowych i nożowych rotacyjnych.
W złamywarkach nożowych w wyrównany arkusz uderza tępy nóż, który wprowadza arkusz w szczelinę znajdującą się pod nim i dalej miedzy walce, które chwytają go i ściskają.
W złamywarkach kasowych poruszający się arkusz zostaje wprowadzony do kasety, dochodzi do jej dna i tam początek arkusza zostaje zatrzymany. Tylna część arkusza jest dalej pchana do przodu. Powoduje to powstanie fałdy poza kasetą. Fałda ta jest chwytana przez walce i ściskana przez nie.
Wynikiem procesu ręcznego lub maszynowego złamywania są składki o różnej liczbie stronic w zależności od liczby wykonywanych złamów. Według sposobu złamywania rozróżniamy złamywania:
Jednozłamowe
Prostopadła
Równoległe zwykłe
Równoległe harmonijkowe
Równoległe obejmujące
Równoległe obwolutowe